Kruszywa budowlane chrakterystyka

Kruszywa budowlane to jeden z podstawowych materiałów stosowany w budownictwie, jest materiałem ziarnistym o zróżnicowanej gramaturze. Do podstawowych kruszyw zaliczyć można piasek płukany i siany, granit, dolomit, keramzyt, grys, baryt, bazalt.

W zależności od potrzeb stosuje się kruszywa budowlane pochodzenia naturalnego oraz sztuczne.

Kruszywa budowlane stosuje się najczęściej do produkcji betonu i zapraw, a także jako wypełnienie podkłady i warstwy na przykład nawierzchni drogowych.

Cechą wszystkich kruszyw jest duża wytrzymałość mechaniczna, odporność na ścieranie oraz warunki atmosferyczne.

Ze względu na charakterystyki poszczególnych materiałów, z których powstają kruszywa stosuje się je do produkcji mieszanek betonowych o różnorodnych właściwościach. Na przykład do produkcji ciężkich odpornych mieszanek stosuje się baryt natomiast jeśli chcemy pozyskać lekką mieszankę możemy zastosować jako kruszywo keramzyt.

 

Kruszywa budowlane można także stosować jako element upiększający otoczenie, różnorodna kolorystyka i gramatura kruszyw sprzyja zastosowaniom w ogrodnictwie i urządzaniu przestrzeni.

Materiał w zależności od potrzeb można zastosować na przykład jako nawierzchnie placów parkingowych, alejek, ścieżek pieszych i rowerowych odpowiednio eksponując i podkreślając kolor wybranego kruszywa.

Zobacz jakie kruszywa są dostepne w naszym składzie budowlanym – KRUSZYWA BUDOWLANE

Share This

adminartek