Materiały budowlane, jak kupować rozsądnie

skład budowlany żwirMateriały budowlane – świadomy zakup

Przed zakupem jakiegokolwiek rodzaju materiału budowlanego należy sprawdzić jakie posiada parametry, jakie są jego mocne strony, w jakiej technologii został wyprodukowany, jaką ma trwałość i jak się go stosuje. Najlepiej przeczytać informacje zawarte na stronie producenta i strony poradnikowe, warto także zasięgnąć opinii.

Czasem zdarza się, że pomimo dużej konkurencji i szerokiej ofercie materiałów wysoka cena nie jest zawsze jednoznaczna z wysokim gatunkiem.

Świadomy zakup pozwala zaoszczędzić sporo czasu, pieniędzy i nerwów.

Najtańsze materiały budowlane często odznaczają się najsłabszą żywotnością i wysokim kosztem eksploatacji. Czyli oszczędzając przy zakupie skazujemy się na wysokie koszty związane z naprawami częstych usterek oraz koniec końców szybszą wymianę materiałów na skutek zużycia.

Ceny materiałów budowlanych

Cena droższych produktów wynika nie tylko z tego, że „płacimy za markę” produkty droższe przeważnie powstają na najnowszych liniach produkcyjnych przy użyciu najlepszych materiałów i technologii.

Nierzadko cenę kształtuje runek, popyt i podaż, a także pochodzenie produktów. Koszty transportu i inne czynniki mogą wpływać na wzrost ceny nie przekładając się przy tym na jakość. Znajomość marki, pochodzenia  i technologii danego materiału pozwala oszczędzić sporo środków.

skład budowlany kamień ozdobnyNaprawdę niska cena danego produktu często, choć oczywiście nie zawsze, może wynikać z jego ukrytych wad, należy bardzo ostrożnie podchodzić do takiej „okazji”.

Jeśli zakup danego materiału budzi naszą wątpliwość zawsze możemy sprawdzić, jego pochodzenie i inne parametry. Warto także zajrzeć na stronę www.gunb.gov.pl gdzie znajduje się baza danych produktów budowlanych nie spełniających wymagania określone przez prawo Polskie.

Może zdarzyć się, że na Krajowym Wykazie Zakwestionowanych Wyrobów Budowlanych znajdują się dobre wyroby. Na przykład materiały, które znalazły się tu na skutek niedopełnia jakiś wymogów formalnych i biurokratycznych, dlatego zawsze należy sprawdzić powód niezgodności i umieszczenia produktu budowlanego na liście.

Zgodnie z prawem każdy materiał budowlany może być stosowany do wykonywania robót budowlanych, jeśli posiada znak unijny CE lub krajowy znak budowlany B.

Każdy rodzaj materiałów ze względu na jego właściwości i przeznaczenie mogą mieć różne oznaczenia i certyfikaty, w sieci jest mnóstwo informacji na temat oznaczeń produktów.

Znaki te informują kupującego o tym, że produkty są legalne i przeszły procedury dopuszczające do obrotu na rynku unijnym. Stosowne informacje powinny znajdować się na każdym opakowaniu. Obecność na opakowaniu produktu tych znaków świadczy o tym, że przeszedł on procedurę dopuszczenia do obrotu.

Zakup materiałów budowlanych – podsumowanie

Podsumowując, materiały budowlane jak każdy produkt, którego wcześniej nie stosowaliśmy, należy sprawdzić, przetestować, poznać opinie osób już z nim obeznanych. Powinniśmy sprawdzić, czy produkt jest legalny, posiada niezbędne certyfikatu i spełnia wszystkie normy Polskie i unijne.

Nie warto dokonywać zakupu Ad hoc pod wpływem impulsu, kierując się przekazem reklamy.

Czasem taka okazja może przysporzyć wielu problemów już podczas budowy, a niestety często problemy pojawią się już w trakcie użytkowania

Problemy tego rodzaju można wyeliminować dokonując świadomego zakupu materiałów budowlanych.

Share This

adminartek