Podczas wymiany lub renowacji instalacji grzewczej nieodzowny jest wybór nowego kotła. Wymogi użytkownika, w tym cena i wydajność, zostają powoli przysłaniane przez aspekty ekologiczne. I tu powstaje pytanie: jaki kocioł wybrać, by nie zanieczyszczać środowiska?

Rynek kotłów

Małe spalarnie, usytuowane w domach, przyczyniają się do powstawania smogu. Głównym powodem jest słaba jakość samego kotła, który nie spełnia żadnych norm emisji spalin a do tego przeważnie jest źle eksploatowany. Swoją rolę odgrywa także złe paliwo.

Wchodzące ustawy będą wymagać wymianę pieców na nowsze lub na te, napędzane innym rodzajem paliwa. Dzieje się to za sprawą urzędów wojewódzkich, wprowadzających uchwały antysmogowe. Podczas wymiany kotła warto udać się do właściwego urzędu z zapytaniem o dofinansowanie takiej operacji.

Kotły przyjazne dla środowiska

Podstawowym celem wymiany pieca jest zmniejszenie wydobywania się związków niekorzystnie wpływających na środowisko. Do kotłów spełniających takie wymagania należą:

  • kocioł na węgiel, pelet lub zgazowujący drzewo, który spełnia wymogi 5. klasy – muszą posiadać specjalny certyfikat,
  • kocioł elektryczny – tania inwestycja, jednak przydaje się zastosowanie drugiego źródła ogrzewania, idealne rozwiązanie dla domu o niewielkich potrzebach energetycznych,
  • kocioł gazowy – to rozwiązanie odznacza się tanimi kotłami, nie wymaga wydzielonej kotłowni, jednak czas oczekiwania na podgrzanie wody może się wydłużyć, 
  • pompa ciepła,
  • ogrzewanie elektryczne (maty, folie, przewody),
  • elektryczne piece akumulacyjne.